Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
15
269243

Andrei Afanasevich Jegorov

(Ryssland, 1878-1954)
Utropspris
800 - 1 000 EUR
8 210 - 10 300 SEK
930 - 1 160 USD
Klubbat pris
1 600 EUR

Andrei Afanasevich Jegorov
(Ryssland, 1878-1954)

TVÄTTERSKOR.

Sign. Gouache, 34x48 cm.

Formgivare

Jegorov började intressera sig för att måla då han som liten förlorade sin hörsel. Han blev snabbt mottaglig för den visuella världen och det sägs att han oavbrutet satt med penseln i handen. Motiven i hans målningar är ofta inspirerade av den direkta omgivningen; den kalla vintern, den insnöade landsbygden och det inhemska tysta livets scenerier. Jegorov blev känd som akvarell- och porträttmålare. Han studerade för Ilya Repina och Kardovsky vid konstskolan i S: t Petersburg, Academy of the Arts. Och efter sin examen från akademin ställde Jegorov ut sina målningar i både New York och London.