Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
168
243284

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Utropspris
500 - 700 EUR
5 130 - 7 180 SEK
581 - 813 USD
Klubbat pris
620 EUR

Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

BJÖRN.

Sign. -53. Bordsklocka. Patinerad brons, höjd 14 cm.

Gravering: 25 år i Barnängens Tekniska Fabrikers A. B.

Formgivare

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.