Madeleine Pyk – en samling F769
203
271530

Fredrik Ahlstedt

(Finland, 1839-1901)
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
42 200 - 52 700 SEK
4 580 - 5 720 USD
Klubbat pris
Fredrik Ahlstedt
(Finland, 1839-1901)

FREDRIK AHLSTEDT, olja på duk, sign. och dat. 1898.

Strandklippor, 67,5x93.

Ytsmuts.

Formgivare

Fredrik Ahlstedt var en finländsk bildkonstnär. Han studerade i Åbo för R.W. Ekman, vid Konstakademien i Stockholm samt i Düsseldorf. Ahlstedt var gift med konstnären Nina Ahlstedt. Han förknippas med kretsen kring Victor Westerholm och konstnärkolonin i Önningeby på Åland. En tid var Ahlstedt verksam som lärare och rektor vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors och vid Helsingfors universitet. Hans måleri präglas främst av frodiga landskap, ibland mariner och porträtt.