224
268549

Oscar Kleineh

(Finland, 1846-1919)
Utropspris
50 000 - 60 000 EUR
567 000 - 680 000 SEK
52 200 - 62 600 USD
Klubbat pris
80 000 EUR
Oscar Kleineh
(Finland, 1846-1919)

VY FRÅN SÖDRA HAMNEN.

Sign. Olja på duk 60,5x105 cm.

OSCAR KLEINEH (1846 – 1919): Vy över Södra hamnen i Helsingfors. Olja på duk 60,5 x 105. Märkt O.K.
På 1800-talet var det framför allt tre konstnärer som hade specialiserat sig på marina motiv; Berndt Lindholm, Oscar Kleineh och Woldemar Toppelius. Efter att Lindholm på 1870-talet hade bosatt sig permanent i Sverige blev Kleineh den centrala gestalten inom denna genre.
På fädernet hade Oscar Kleineh tyskt påbrå men han var född och dog i Helsingfors, även om han förutom i hemlandet även studerade i Tyskland och Ryssland. I början av 1880-talet målade Kleineh i Bretagne och i Normandie, de fräscha och vidsträckta kustlandskapen återspeglar den tidens strömningar inom franskt måleri.
I hemlandet utvecklades kosmopoliten Kleineh till den främste bland de marina målarna, med det havsnära Helsingfors som ett centralt tema. I hans produktion återfinns även enstaka gatuvyer från storfurstendömets huvudstad. I Finland utvecklade Oscar Kleineh en mera detaljrik stil.
Vy över Södra hamnen är en veduta, d.v.s. en stadsvy, där Helsingfors har avbildats med topografisk exakthet. Som förebilder hade Kleineh holländska havs- och stadsmotiv från 1600-talet samt de berömda venetianska vedutorna från därpå följande sekel. De italienskinspirerade vedutorna var redan mycket populära i 1700-talets St Petersburg, vilket också kom att influera Oscar Kleineh som bl.a. studerade för den kände marinmålaren Alexei Bogoljubov vid konstakademin i St Petersburg.
Målningen återger inte Helsingfors paradfasad i riktning mot Nikolaikyrkan (Domkyrkan) utan visar infarten till Helsingfors sjövägen. När Kleineh skapade verket vände han bokstavligen ryggen åt staden. Motivet skildras sett från det hotell (Goviniuska huset) som Kleinehs far ägde och som låg nära havet, vid Salutorget. En modern betraktare kan till höger känna igen några landmärken som ligger i Brunnsparken såsom som det i sten uppförda Kalliolinna samt den trävilla som Fredrik Cygnaeus lät uppföra för att härbärgera sin konstsamling (det nuvarande Cygnaeusgalleriet). Oscar Kleineh var mycket hemmastadd i Brunnsparken eftersom hans far ägde en villa där som fortfarande står kvar. I fonden till vänster skymtar den ortodoxa kyrkan på Sveaborg i sin ursprungliga skepnad. Helsingfors och hela landets politiska ställning framgår av den ryska kejserliga trikoloren som vajar i masterna på de skepp som syns i förgrunden.
Under 1870- och 80-talen målade konstnären ett flertal större verk med motiv från Södra hamnen.
En skiss i tusch och blyerts till ifrågavarande målning finns på Ateneum (se Oscar Kleineh 1846 – 1919. Oscar Kleinehin matkassa. Amos Andersons konstmuseum 2003, bild 143 sid. 116).
Trots den yttre realism som präglar målningen, är det fråga om en noga uppbyggd komposition. Motivet är avbildat snett uppifrån med en stark, illusorisk djupeffekt som förstärks av de förbiflygande måsarna i förgrunden. Motivet livas upp av olika små händelser såsom roddbåten som guppar i förgrunden och ångbåten som i fonden tuffar in mot staden. Även om målningen i en modern betraktares ögon främst ter sig som en idyllisk skildring av en förgången tid, återspeglas också de tekniska framsteg som skedde vid den tid då verket skapades. Ett konkret exempel är mötet mellan de traditionella segelskeppen och ångfartygens tunga järnskrov. Oscar Kleinehs själv var verksam i en tid då det traditionella ateljémåleriet ställdes inför det mera spontana plein-air måleriet.
Målningens ursprungliga, förgyllda ram ökar verkets kulturhistoriska värde.
Christian Hoffmann