245
238672

Arvid Liljelund

(Finland, 1844-1899)
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
158 000 - 211 000 SEK
17 200 - 22 900 USD
Klubbat pris
Arvid Liljelund
(Finland, 1844-1899)

"ITALIENSK BLOMSTERFLICKA".

Sign. Paris. 1886. Olja på duk, 140x73,5 cm.

Viborg 1886, Göteborg 1886, Finska Konstföreningens årsutställning 1886.

M. Koskimies-Envall: "Arvid Liljelundin laatukuvat ja niiden taustaa", Taidehistorian lisensiaatintyö, Helsingin Yliopisto 1988, s. 122.

Kritik: Finsk tidskrift 1886 XXI Hufvudstadsbladet 1.12. 1886, Ilmarinen 23.4. 1887.