"ITALIENSK BLOMSTERFLICKA".
Sign. Paris. 1886. Olja på duk, 140x73,5 cm.
Viborg 1886, Göteborg 1886, Finska Konstföreningens årsutställning 1886.
M. Koskimies-Envall: "Arvid Liljelundin laatukuvat ja niiden taustaa", Taidehistorian lisensiaatintyö, Helsingin Yliopisto 1988, s. 122.
Kritik: Finsk tidskrift 1886 XXI Hufvudstadsbladet 1.12. 1886, Ilmarinen 23.4. 1887.