Madeleine Pyk – en samling F769
251
275014

Fredrik Ahlstedt

(Finland, 1839-1901)
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
15 800 - 21 100 SEK
1 720 - 2 300 USD
Klubbat pris
3 000 EUR
Fredrik Ahlstedt
(Finland, 1839-1901)

GRÖNSKANDE LANDSKAP.

Sign. 1886. Olja på skiva, 31x40 cm.

Formgivare

Fredrik Ahlstedt var en finländsk bildkonstnär. Han studerade i Åbo för R.W. Ekman, vid Konstakademien i Stockholm samt i Düsseldorf. Ahlstedt var gift med konstnären Nina Ahlstedt. Han förknippas med kretsen kring Victor Westerholm och konstnärkolonin i Önningeby på Åland. En tid var Ahlstedt verksam som lärare och rektor vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors och vid Helsingfors universitet. Hans måleri präglas främst av frodiga landskap, ibland mariner och porträtt.