Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
334
219622

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
82 100 - 103 000 SEK
9 300 - 11 600 USD
Klubbat pris
8 500 EUR
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

STRANDBJÖRKAR OM VÅRVINTERN.

Sign. Kymmene bruk 1919. Olja på duk, 56,5x41 cm.

Formgivare

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.