537
273446

MAKE-UP VÄSKA, vitmetall, 18K guld, rosenslipade diamanter. Van Cleef & Arpels, Paris 1930-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
90 600 - 113 000 SEK
8 350 - 10 400 USD
Klubbat pris

Toilettväska med beslag i ädelmetall och diamanter som innehåller integrerad puderdosa, läppstifthållare, diamantbestyckad cigarettändare, en lockförsedd och en öppen avdelning och en stor facettslipad spegel i locket. Tre stycken fodral med bärhandtag medföljer, ett i svart satin med läderfoder och två i brokad med silkesfoder. Serienummer 40678. Mått 12 x 15 cm. Vikt 527 g.

Bruksslitage.