547
274991

SNEDKLAFFSSEKRETÄR.

Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
68 000 - 90 600 SEK
6 260 - 8 350 USD
Klubbat pris
SNEDKLAFFSSEKRETÄR.

Intarsia med flera olika träslag. Bronsbeslag. Två lådor, bakom klaffen lådor och fack. 1700-talets slut. Bredd 104 cm. höjd 103 cm.

Frambenens beslag, som saknas på bilden, medföljer.

Proveniens

Enligt uppgift gått i arv i släkten Rosenbröijer.