78
264677

DIAMANT- OCH RUBINBROSCH

Utropspris
5 500 - 6 500 EUR
62 000 - 73 300 SEK
5 740 - 6 780 USD
Klubbat pris
5 000 EUR
DIAMANT- OCH RUBINBROSCH

56 guld, gul diamant ca 0,65 ct, naturbrun diamant ca 0,70 ct. Gammal och rosenslipade diamanter ca 1,5 ct. 1 dynslipad rubin ca 0,45 ct och en cabochon droppe på ca 0,62 ct. Stämplad AH (August Holmström) St. Petersburg 1880 t. Längd 5,5 cm, vikt 9 g.

4 rosenstenar saknas

Proveniens