364
303761

Lauri Ahlgrén

(Finland, 1929-2021)
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
56 400 - 78 900 SEK
5 220 - 7 310 USD
Klubbat pris
5 200 EUR

Lauri Ahlgrén
(Finland, 1929-2021)

"KVINNA AV RANG".

Sign. 1989. Olja på duk, uppfodrad på skiva 130x81 cm.

Purnu 1996, Konstsalong Bellarte, Stenersenmuseet, Norge 1997, Taidekeskus Salmela 2010.

Lauri Ahlgrén (f. 1929)

Konstgrafikern och konstnären Lauri Ahlgrén räknas till de främsta finländska informalisterna. Ahlgrén är något av en renässansmänniska och har kombinerat ett aktivt konstnärskap med konstpolitiska förtroendeuppdrag, undervisning och föreningsverksamhet. Ahlgrén har även i två repriser verkat som chefredaktör för tidskriften Taide. Ahlgréns genombrott som konstnär skedde på 1960-talet och sedan dess har hans produktion kännetecknats av informella färgharmonier och flerdimensionella kompositioner.
Ända sedan barndomen har Lauri Ahlgren haft ett brinnande intresse för att teckna och måla. Som ung pojke studerade han teckning per korrespondens via teckningsskolan ABC där en av lärarna var Unto Pusa. Ahlgren blev på första försöket antagen till Finlands konstakademi år 1950 där han bl.a. undervisades av Sam Vanni och Aukusti Tuhka. Ahlgren studerade även vid Tuhkas legendariska konstgrafikerskola och inspirerad av Vanni blev han elev vid Fria Målarskolan.

Som en röd tråd genom stora delar av Lauri Ahlgrens produktion löper konstnärens fascination av den monumentala, fornegyptiska konsten.
Tidsdimensionen, och den uppstannande formen är ett annat favorittema. En avgörande insikt i Lauri Ahlgrens konstnärskap var att tiden kunde återges i färger. En tredje viktig influens på 1960- och 70-talen var popkonsten och kinetiken, som förde in rutmönstret i Ahlgrens produktion.
Denne mycket mångsidige konstnär räknas även till Finlands främsta glasmålare. 1977 skapade Ahlgren sina första glasmålningar till domkyrkan i Uleåborg, och till dags dato pryder hans målningar ett tiotal kyrkor runtom i landet. År 1997 utnämndes Lauri Ahlgrén till konstnärsprofessor.