367
295399

Silja Rantanen

(Finland, Född 1955)
Utropspris
15 000 - 16 000 EUR
172 000 - 184 000 SEK
15 700 - 16 700 USD
Klubbat pris
14 500 EUR

Silja Rantanen
(Finland, Född 1955)

"KONSTNÄR OCH ÅSKÅDARE".

A tergo sign. 2006. Olja och grafitfärg på duk 186x240 cm.

Proveniens

Carnegie Art Award 2008.

Sara Hildéns Konstmuseum, Tammerfors, "Giotton talo ja muita teoksia", 2011-2012.

Silja Rantanen (f. 1955) räknas i dag tillsammans med Marika Mäkelä och Leena Luostarinen till de främsta finländska nyexpressionisterna.
Rantanen studerade arkitektur vid Tekniska högskolan 1974 – 76 och vid Finlands konstakademi 1976 -80. Arkitekturstudierna har lämnat tydliga spår i Rantanens produktion; hennes motiv är starkt knutna till rummet, rumsupplevelsen och dess betydelse. Formspråket är ofta baserat på element hämtade från arkitekturens värld; linjer, plan och ytor med vilka Silja Rantanen bygger upp sina mångdimensionella bilder.
Målningen ”Konstnär och åskådare” ingår i en serie om sju verk som Silja Rantanen fick inspiration till under en vistelse i Paris där hon under en längre tid studerade ett verk av Loris Cecchini. Verket i fråga var en vagn som var uppbyggd av ett irreguljärt nät, vilket gav betraktaren möjlighet att uppleva konstverket både inifrån och utifrån.
Silja Rantanen var den tredje finländska konstnären som belönades med det prestigefulla nordiska konstpriset, Carnegie art Award (år 1999, 2:a pris) och hon har två gånger senare inbjudits att delta i Carnegie Art Award tävlingen (2004 och 2008). Rantanen har erhållit flera betydande utmärkelser; bl.a. Ars-Fennica priset år 1996 och Pro Finlandia medaljen år 2005. År 2009 utnämndes Rantanen till professor vid Bildkonstakademin i Helsingfors.

Formgivare