192
311183

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
90 200 - 135 000 SEK
8 430 - 12 700 USD
Klubbat pris
8 000 EUR
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

MANLIG MODELLSTUDIE.

Olja på papper, uppfodrad på duk 78x65 cm.

Hintze nr. 39; Brev till B.O. Schauman 1874; Söderhjelm: Profiler, sid 181-182; Hfors Dagblad 1874; Tikkanen, Finska konstföreningen 1846-1896, s. 219: Hoving & Vinborgs konstauktion, Sthlm 1919; Björcks konsthandels auktion, Sthlm 1923.

Formgivare

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.