282
316253

Elin Danielson-Gambogi

(Finland, 1861-1919)
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
688 000 - 918 000 SEK
62 800 - 83 700 USD
Klubbat pris
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)

FLICKA FRAMFÖR KAKELUGNEN.

Sign. 1894. Olja på duk 93x67 cm.

Proveniens

Inköpt av konstnären i Åbo 1894, därefter inom samma familj.

Elin Danielson: Flicka vid kakelugnen, 1894

”Jag trifs så bra här i hjertat af Savolax, folket är vänligt och rätt roligt. - - Här hos Kinnula på

Tolvaniemi ha vi trefligt logi och hyggligt bemötande. Eget hus här och en liten ganska behändig

piga.” (Elin Danielsons brev till Hilma Westerholm 11.8.1894)

Elin Danielson arbetade i Savolax under sommaren 1894, först hos sin syster Rosa (Tytty) Ahonius i Pulsa, där Tyttys man jobbade som stationschef, och senare, i augusti, vid Haukivesis strand i Kinnula bondgård i Tolvanniemi, nära Nyslott. Hon hade blivit förtjust i Savolax landskap och folk. Den stora oljemålningen av en ung bondflicka sittande vid elden är ett av de verk Elin Danielson arbetade med under denna sommar och vars ämne kan härledas direkt till den lantliga savolaxiska omgivningen. Det är okänt var tavlan målades men det är mycket möjligt att det är Kinnula, och att flickan är den ”lilla, ganska behändiga piga” som Elin Danielson nämner i sitt brev. Interiören och rekvisitan, såsom den guldkantade koppen i flickans hand, hänvisar inte direkt till livet på landet utan snarare till Elins egna tillvaro som sommargäst och den tillfälliga bosättning hon hyrde.

Konstnärskolonin som uppstått i Ålands Önningeby, där Elin Danielson länge hade spenderat sina somrar, hade börjat kännas för trång för henne. Den nationalistiska och karelianistiska glöden som under 1890-talet blossat upp i konstnärscirklarna smittade även Danielson via hennes konstnärsvänner Pekka Halonen och Axel Gallén (senare Axel Gallen-Kallela), och bidrog till hennes uppbrott från Åland. Danielson företog sin första resa till Ruskeala och Kitee i östra Finland med Halonen våren 1892. Även om Elin Danielson aldrig blev en fullfjädrad karelianist var hon under många år intresserad av tanken på en återvändo till finskhetens rötter, och målade i Tarttila i tavastländska Sääksmäki så sent som sommaren 1895. Efter det flyttade hon till Italien, där hon i och med sitt giftermål med konstnären Raffaello Gambogi bosatte sig permanent.

Elin Danielsons målning av den känsliga bondflickan såldes snabbt efter att den blivit färdig till en privatperson och är i det hänseendet intressant och sällsynt, att den aldrig visats på någon utställning. Den är ett betydelsefullt fynd också i och med att Elin Danielsons allmogemotiv ännu är relativt okända. Det verkar ändå som om hon haft bland annat Axel Galléns tidigare verk med liknande motiv i tankarna då hon målade. Även i många av Galléns tidiga verk är eldsken ett viktigt element som bidrar till målningarnas atmosfär.

(Riitta Konttinen)

Formgivare

Elin Danielson-Gambogi var en finlandssvensk bildkonstnär född i Norrmark, Finland. Hon studerade vid Finska konstsällskapets ritskola i Helsingfors, för Carl Eneas Sjöström, Hjalmar Munsterhjelm, i Adolf von Beckers privata konstskola samt i Paris vid Académie Colarossi och hos Auguste Rodin. Danielson-Gambogi var utbildad inom klassisk teckning, landskapsmåleri, perspektivlära och porslinsmåleri och hon var en tid verksam vid porslinsfabriken Arabia. Hon ingick i den så kallade Önningebykolonin där bland andra Victor Westerholm, Fredrik Ahlstedt, J.A.G Acke och Nina Ahlstedt ingick. Danielson-Gambogi var kontroversiell, hennes utmanande kvinnoporträtt väckte stor uppmärksamhet och visade kvinnor i det vardagliga livet, ibland lättklädda. Hennes måleri anknyter till den naturalistiska och nationalromantiskta traditionen i en ljus palett och hon har även avbildat medelhavsmotiv med drag av både impressionismen och det akademiska måleriet.