308
274226

Andrei Afanasevich Jegorov

(Ryssland, 1878-1954)
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
13 500 - 16 900 SEK
1 250 - 1 570 USD
Klubbat pris
400 EUR

Andrei Afanasevich Jegorov
(Ryssland, 1878-1954)

HÄST OCH SLÄDE.

Sign. Gouache 24x34 cm.

Formgivare

Jegorov började intressera sig för att måla då han som liten förlorade sin hörsel. Han blev snabbt mottaglig för den visuella världen och det sägs att han oavbrutet satt med penseln i handen. Motiven i hans målningar är ofta inspirerade av den direkta omgivningen; den kalla vintern, den insnöade landsbygden och det inhemska tysta livets scenerier. Jegorov blev känd som akvarell- och porträttmålare. Han studerade för Ilya Repina och Kardovsky vid konstskolan i S: t Petersburg, Academy of the Arts. Och efter sin examen från akademin ställde Jegorov ut sina målningar i både New York och London.