412
306508

RYSK TESERVIS 6 DELAR I EKSCHATULL.

Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
170 000 - 204 000 SEK
15 600 - 18 800 USD
Klubbat pris
15 000 EUR

84 silver. Stämplad медьIнцовъ (Medintsov) Moskva 1859-60. Kontrollmästare I. Avdejev. Servisen består av 6 delar i förgyllt silver med ciselerad dekor i folkloristiskt mönster. Servisen förvaras i originalschatull i ek med blå sammetsfodring.
Tekanna: höjd 18 cm, vikt 777 g. Kaffekanna: höjd 23 cm, vikt 925 g. Sockerskål: höjd 16 cm, vikt 635 g. Gräddsnäcka: höjd 13 cm, vikt 309 g. Brödkorg höjd 25 cm med hänkel, vikt 922 g. Skål: höjd 8 cm, vikt 472 g. Total silvervikt 4040 g.

Kaffekannans benknopp med skada.

Teservisen deltog i utställningen "Fabergé och hans samtida" Hos A. Tillander i Helsingfors 1980.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

147. Vee Speers, "Untitled #35”, 2009.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK