412
306508

RYSK TESERVIS 6 DELAR I EKSCHATULL.

Utropspris
15 000 - 18 000 EUR
171 000 - 205 000 SEK
15 900 - 19 100 USD
Klubbat pris
15 000 EUR

84 silver. Stämplad медьIнцовъ (Medintsov) Moskva 1859-60. Kontrollmästare I. Avdejev. Servisen består av 6 delar i förgyllt silver med ciselerad dekor i folkloristiskt mönster. Servisen förvaras i originalschatull i ek med blå sammetsfodring.
Tekanna: höjd 18 cm, vikt 777 g. Kaffekanna: höjd 23 cm, vikt 925 g. Sockerskål: höjd 16 cm, vikt 635 g. Gräddsnäcka: höjd 13 cm, vikt 309 g. Brödkorg höjd 25 cm med hänkel, vikt 922 g. Skål: höjd 8 cm, vikt 472 g. Total silvervikt 4040 g.

Kaffekannans benknopp med skada.

Teservisen deltog i utställningen "Fabergé och hans samtida" Hos A. Tillander i Helsingfors 1980.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

658. Lotte Laserstein, Landskap med arbetare.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK