435
302881

TAZZOR, ETT PAR, FABERGÉ.

Utropspris
14 000 - 16 000 EUR
159 000 - 181 000 SEK
14 600 - 16 700 USD
Klubbat pris
37 000 EUR
TAZZOR, ETT PAR, FABERGÉ.

88 silver. Stämplade Fabergé, Julius Rappoport St. Petersburg 1904-12. Kontrollmästare Alexander Romanov 1904-12. Ett par rikt dekorerade tazzor med gripar som bär upp skålen. Höjd 24 cm, vikt 1614 och 1701 g. Totalt 3315 g. Graverade med monogram W.E.

Originalskålarna saknas.
Glasskålar av senare datum samt senare ljushållare medföljer.

Proveniens

Tillhört en viborgsk handelssläkt i tre generationer.

Julius Alexandrovich Rappoport (1864-1916)
Den ryske silversmeden Julius Rappoport var en av sin tids mest begåvade silversmeder och blev redan i tidig ålder Fabergés mest anlitade silversmedsmästare. Rappoport som var av judisk börd, utbildade sig till silversmed i Berlin och öppnade endast 19 år gammal en egen ateljé i St. Petersburg. Rappoport är mest känd för sina naturtroget återgivna djur i silver, men också hans övriga pjäser har i alla tider varit oerhört eftertraktade. Julius Rappoport utförde flera specialbeställningar för den kejserliga familjen och för hovet. Rappoports formgivning kännetecknas ofta av en minutiöst ciselerad, detaljrik ornamentering samt invecklade kompositioner, ofta med neo-klassiska eller rokokoelement.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

315. Marie-Louise Ekman, "Dam med skor och näsduk".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK