Kan inte nå servern
269
317423

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 130 - 11 400 SEK
832 - 1 040 USD
Klubbat pris
800 EUR
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

BESTICKUPPSÄTTNING "POLAR", 157 DELAR MED SCHATULL.

Rostfritt stål, Hackman Finland.
Schatull i palisander, etikettmärkt Stig-bolaget Malmö. 1960-tal. Höjd 68 cm, bredd 55 cm, bjup 45 cm.

Övrig information

12 kuvertknivar
5 assiettgafflar
6 bakelsegafflar
11 te/kaffeskedar
5 saft/latteskedar
12 dessertskedar
25 matskedar
6 smörgåsknivar
13 dessertknivar
20 dessert/smörgåsgafflar
19 matgafflar
12 matknivar
5 sallads/severingsskedar
2 salladsgafflar
2 serveringsgafflar
1 såsslev
1 tårtspade
1 osthyvel/kniv

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer