448
349998

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Utropspris
1 800 - 2 300 EUR
20 500 - 26 200 SEK
1 870 - 2 390 USD
Klubbat pris
2 400 EUR

Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

"TRE KULLAR".

A tergo sign. 2006. Olja på duk 56x147 cm.

Tilläggslista

Fel mått i katalogen.

Formgivare

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.