14
358285

KONTORSMÖBLEMANG FRÅN FINLANDS AMBASSAD I MOSKVA, 10 DELAR.

Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
33 800 - 56 400 SEK
3 130 - 5 220 USD
Klubbat pris
12 000 EUR

Ek med infälda tenn ornament och läder sitsar. 1920/30-tal.

Ställvis mycket slitage, lädret sönder.

Proveniens

Enligt hörsägen skulle möblemanget ha skickats tillbaka till Finland på order av president UKK på 1970-talet p.g.a den kontroversiella symboliken i dekoren. Enligt expertutlåtanden kunde formgivaren möjligen vara Arttu Brummer.

Stort dubbelsidigt skrivbord, 200x105 cm.
Bokskåp, h 141 cm, b 226 cm, d 33 cm.
Runt bord, h 65 cm, diam. 90 cm.
Sidobord, h 67 cm, b 80 cm, d 51 cm.
Taburetter, 2 st, h 54 cm, b 77 cm, d 40 cm.
Skrivbordsstol, snurrfunktion, h 75 cm, b 78 cm.
Stolar, 3 st.