164
368177

JOHAN KNUTSON, tillskriven, fritt efter D. Budkowski, olja på duk.

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
10 500 - 15 800 SEK
1 140 - 1 720 USD
Klubbat pris

Porträtt av folkskalderna Pietari Makkonen och Olli Kymäläinen. 33x28,5 cm.

Ytsmuts, färgbortfall.

Jämför med porträtt avbildat i K.K. Meinader, "Porträtt i Finland före 1840-talet", bild nr 477.

Pieteri Makkonen och Olli Kymäläinen hör till de tidigaste kända folkdiktarna i Finland. De besökte Helsingfors 1845 hos folkdiktsforskare och Elias Lönnrot besökte Makkonen under fyra dagar när han samlade in material för sin forskning.