276
311630

Sergei Semenovitch Egornov

(Ryssland, 1860-1920)
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
68 000 - 90 600 SEK
6 260 - 8 350 USD
Klubbat pris
7 100 EUR
Sergei Semenovitch Egornov
(Ryssland, 1860-1920)

TSAR ALEXEY MIKHAILOVICH SER PÅ BRANDEN I MOSKOVA.

Sign. 1903. Olja på duk 73x50 cm.

Proveniens

Alexandra Sackerova Magorin, gift med Karl Wilhelm Borg. Boende i S:t Petersburg till 1918.

St.-Petersburg Society of Artists. Katalog till XI Utställningen i St.-Petersburg 1903. Nr. 184.