321
363498

TALLRIK.

Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 180 - 11 500 SEK
837 - 1 050 USD
Klubbat pris
2 200 EUR
TALLRIK.

Porslin. Målat motiv av katolska kyrkan i Berlin, rikligt förgyllt brätte med festong. Kejserliga Porslinsmanufakturen i St Petersburg. Nikolai I (1825-1855). Diam. 23,5 cm.

Lagning i kanten.

Jmf. Heikki Hyvönen: Venäläistä Posliinia s. 104-105