385
314613

BREVKNIV, 84 silver. Nichols & Plincke St Petersburg 1847.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
1 800 EUR

Mästare Johan Fredrik Falck. Kontrollmästare Dmitrij Tverskoi. Kniven är förgylld och skaftet krönt med kejserlig krona.
Under Kronan i relief står Tsarina Marie Alexandrovnas monogram. Längd 21,5 cm. Vikt 104 g.

Proveniens

Härstammar fån vinterpalatset enligt medföljande pergament från the Hammer Collection Russian Imperial Exhibit 14 Januari 1933.