Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
120
389880

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
105 000 - 126 000 SEK
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
9 500 EUR
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR.

Somnium. Sign. Timo Sarpaneva 1998, blåst av Pino Signoretto, Murano. Ångblåst, handformad och slipad. Diam. 24 cm. Akryl sockelns höjd 7 cm.

Litteratur

Timo Sarpaneva millennium meum, Finlands Nationalopera, 1999. Sivu 67.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer