Kan inte nå servern
120
389880

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
113 000 - 135 000 SEK
10 400 - 12 500 USD
Klubbat pris
9 500 EUR
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR.

Somnium. Sign. Timo Sarpaneva 1998, blåst av Pino Signoretto, Murano. Ångblåst, handformad och slipad. Diam. 24 cm. Akryl sockelns höjd 7 cm.

Litteratur

Timo Sarpaneva millennium meum, Finlands Nationalopera, 1999. Sivu 67.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer