280
410358
Arne Jacobsen
(1902-1971)

FÅTÖLJ.

"Ägget". Svart skinnklädsel, lös skinnklädd dyna och centralfot av aluminium. 1960-tal.
Modellen formgiven 1958 till inredningen av SAS Royal Hotel i Köpenhamn.

Utropspris:

2 000 - 2 500 EUR

Klubbat pris:
2 400 EUR
Konstnär/formgivare

Arne Jacobsen var en dansk arkitekt och möbelformgivare. Jacobsen räknas till en av företrädarna för funktionalismen som pågick under 1920-1930-talet. Jacobsen utbildade sig vid Kungliga Danska Konstakademin och Arkitekthögskolan i Köpenhamn. Flera kända danska arkitekter och formgivare började sin bana hos Jacobsen, däribland Hans Wegner. Jacobsen samarbetade även med Fritz Hansen och skapade ikonmöblerna .”Myran”, ”Ägget”, ”Sjuan”, och ”Svanen”. Jacobsen är världsberömd för sin funktionella och modernistiska design.