405
412608

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
16 900 - 22 500 SEK
1 580 - 2 110 USD
Klubbat pris

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad 2001.

"Abstrakt landskap", 75x100 cm.

Oinramad.

Formgivare

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.