Madeleine Pyk – en samling F769
407
401148

Per Stenius

(Finland, 1922-2014)
Utropspris
1 300 - 1 600 EUR
13 700 - 16 800 SEK
1 490 - 1 840 USD
Klubbat pris
1 600 EUR

Per Stenius
(Finland, 1922-2014)

VY FRÅN SÖDERN.

Sign. -94. Olja på duk 81,5x60,5 cm.

Formgivare

Per Stenius, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Fria konstskolan samt på resor till bland annat Sydeuropa och Indien. Stenius målningar är ofta abstrakta med drag av kubism. Motiven föreställer ofta gatuvyer med figurer och landskap, utförda i en nyanserat men dämpat spektrum.