421
411095

Ole Kandelin

(Finland, 1920-1947)
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
138 000 - 172 000 SEK
12 600 - 15 700 USD
Klubbat pris
15 000 EUR

Ole Kandelin
(Finland, 1920-1947)

"SVÄVANDE FORMER OCH VITA TRIANGLAR".

Sign. -46. Olja på kartong 23 x 50 cm

Proveniens

Ole Kandelins dödsbo. Bukowskis auktion 19, Helsingfors maj 1988.

Louis Hahnes Konstsalong, Strandvägen, Stockholm, 4 januari 1947. Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1978, nr 42 s. 39.

Ole Kandelin, 1920-1947, utställningskatalog (Erik Kruskopf), Waldemarsudde, Stockholm 1978. Ole Kandelin. Abstraktionen, blomman och döden, Utställningskatalog, Emma, Helsingfors 2008.