389579

87. TAPIO WIRKKALA, VAS, 3577.

Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala. I halvform formad kristall, slipad. 1950-talets andra hälft. Höjd 12 cm.

Följerätt
Nej
Utropspris
Klubbat pris
900 EUR

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Motsvarande konstglas visades på Triennalen i Milano 1954.