389579

87. TAPIO WIRKKALA, VAS, 3577.

Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala. I halvform formad kristall, slipad. 1950-talets andra hälft. Höjd 12 cm.

Följerätt
Nej
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
900 EUR
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Motsvarande konstglas visades på Triennalen i Milano 1954.