114
237939

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
451 000 - 564 000 SEK
41 700 - 52 200 USD
Klubbat pris
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

ALBERT EDELFELT, STUDIE TILL "INTERIÖR FRÅN EN NYLÄNDSK BONDSTUGA"

Sign. Olja på duk, 46x59,5 cm.
Sign. med dedikation: à Roll 1889.
Våren 1892 visade Albert Edelfelt i Paris, på den så kallade Nya Salongen, "Studie till Interiör från en nyländsk bondstuga" (1889) tillsammans med fem andra verk, främst porträtt av olika familjemedlemmar Pasteur och den svenska prinsen Carl samt ett beställningsverk till den danskfödda kejsarinnan Dagmar av Köpenhamns redd. Den nyländska interiören var således det enda motivet som Edelfelt ställde ut från sina hemtrakter.
Sedan 1880 hade han ställt ut verk i Paris med folklivsskildringar från Haiko. Påverkad av en av sina närmaste konstnärsvänner Jean-Pascal Dagnan-Bouveret, intresserade han sig för ortsbor som representerade det genuina i hemtrakten. Edelfelts tolkningar går en balansgång mellan motivet och kolorismen där ljusets reflexer på bordet står i kontrast med den dunkla interiören i torparen Klangs hem. Den unga flickan, dottern Tilda Klang som vaktar ett litet barn, sin bror Robert, berättar om vardagen på landet där alla syskon fick hjälpas åt med hemsysslorna när föräldrarna arbetade. Torpet brann upp i slutet av 1940-talet.
Dedikationen: ”à Roll”, betyder att Edelfelt gett detta verk som utbytesgåva till sin franska konstnärskollega Alfred Roll (1846-1919).
Marina Catani

Sociéte Nationale des-Beaux-Arts, Paris 1892, nummer 381. Intérieur (Finlande).

Bertel Hintze; katalognummer, 504.
Bild: Anna Kortelainen, Puolivilli puutarha, Albert Edelfeltin Haikko. Otava 2004, s. 99.

Marina Catani

Formgivare