148
422977

Johan Stålbom

(Sverige, 1712-1777)
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
56 400 - 78 900 SEK
5 270 - 7 380 USD
Klubbat pris
7 600 EUR
Johan Stålbom
(Sverige, 1712-1777)

ETT PORTRÄTTPAR.

Friherre Georg Henrik Lybecker (1720-1776) och hans maka friherrinnan Hedvig Christina,
född von Knorring (1725-1801). Olja på duk, 76x63,5 och 79x63,5 cm.

Proveniens

Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Överste Knut Bergenstråhle g.m. Ebba af Petersens,
deras dotter fröken Karin Bergenstråhle.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 437. (SPA 1919:886), band II, sid 525. (SPA 1919:894)
Registrerade i Svenska Porträttarkivet, SPA 1922:1228 respektive 1922:1227.

Utförda 1751. Sengustavianska ramar.