17
425909

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
113 000 - 170 000 SEK
10 400 - 15 600 USD
Klubbat pris
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

"LÖVSKOGSINTERIÖR".

Sign. Olja på skiva 30x50 cm.

Reitala nr 710.

Signering troligtvis av Hilma Westerholm. A tergo märkt Tomtebo 1918.

Formgivare

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.