221
397308

MANSCHETTKNAPPAR, 56 guld, rosenslipade diamanter, emalj. Stämplade EK, Erik Kollin St. Petersburg 1903-12.

Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
34 400 - 57 400 SEK
3 140 - 5 230 USD
Klubbat pris
12 000 EUR

Båtformade manschettknappar förenade med en guldked med springlås. Ytan är emaljerad med rosa emalj på guilloscherat botten med en liten diamant infattad i mitten. Manscettknapparna ligger i en fanerask från Fabergé. Inventarienummer 77078.

Slitage. Emaljskada på en av de 4 knappdelarna.

Erik Kollin dog 1901 men hans änka Henrika Eleonora Backman fortsatte verksamheten flera år efter Kollins död.
Ulla Tillander-Godenhielm: Fabergé ja hänen suomalaiset mestarinsa. ( Fabergé och hans finska mästare ) Tammi Helsingfors 2008.