SÅSSKÅL MED SLEV, 84 silver. Helförgylld. Nichols & Plincke, hovleverantör, St. Petersburg 1859. Vikt 1600 g.
Del av Orloff servisen. Skålen är på sidorna försedd med Kejserlig vapenskjölden med dubbelörnen. Den är numrerad som föremål Nr 292 i en större servis. Även ett inventarienummer 1688 S är inristat i botten. Höjd 21 cm, bredd 27 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in