313
422593

GOLVUR, rokoko, Eric Nohrman, verksam 1763-1779, Norrköping, Sverige 1700-talets andra hälft.

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
11 500 - 17 200 SEK
1 050 - 1 570 USD
Klubbat pris
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Vitmålad, förgylld och bronserad dekor. Höjd 212 cm, djup 19 cm, bredd 59 cm. Pendel, lod och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Slitage, senare målad, torrsprickor, smärre skador. krackelerad urtavla. Ej funktionstestad.