322
403688

STOLAR, 6 ST.

Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
45 900 - 68 800 SEK
4 190 - 6 280 USD
Klubbat pris
4 200 EUR
STOLAR, 6 ST.

Vitmålade med förgylld dekor, stoppad sits samt genombruten rygg med kärve. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Gustavianska, Finland.

Proveniens

Byggmästaren och borgaren i Nykarleby, Josef Werfwing (1765-1844) lät tillverka 12 stolar 1795. De tillverkades som brudgåva åt hans fru Catarina Nordbrandt f. Ahn.
De övriga 6 st stolarna finns på Zacharias Toppelius barndomshem, Kuddnäs.