38
393391

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Utropspris
18 000 - 22 000 EUR
204 000 - 249 000 SEK
18 800 - 23 000 USD
Klubbat pris
36 000 EUR
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

FRÅN KYMMENE ÄLV.

Sign. Kym. bruk -97. Olja på duk 52x68,5 cm.

Formgivare

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

348. Ulf Rollof, "Sun".
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK