61
423696

Eric Vasström

(Finland, 1887-1958)
Utropspris
700 - 1 000 EUR
7 890 - 11 300 SEK
738 - 1 050 USD
Klubbat pris
1 900 EUR

Eric Vasström
(Finland, 1887-1958)

NORRA KAJEN, HELSINGFORS.

Sign. 1926. Olja på duk 38,5x47 cm.

Formgivare

Eric Vasström var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola. Han är främst bekant som akvarellist. Vasström målade stadsmotiv och träffande djurporträtt, speciellt hästar.