396
471701

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
31 600 - 42 200 SEK
3 430 - 4 580 USD
Klubbat pris

Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

ROBERT RAUSCHENBERG, färglitografi, signerad och daterad -77.

"Romances (Yoke)". Bladstorlek 66x50 cm.

Ej examinerad ur ram.

Tryckt och utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles. Gemini Publication Sequen.

Formgivare

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.