240
460971

OFFICERSSABEL.

Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
90 200 - 113 000 SEK
8 350 - 10 400 USD
Klubbat pris
20 000 EUR
OFFICERSSABEL.

Rysk m-1827/1909, förgyllt fäste med gravyr "för tapperhet". Kappa med Nikolai II monogram samt pommel med S:t Anne-tecken och portopé Klinga med grov mattering och tillverkarstämpel, Guzunov (Vladikavkas 1893-1913). Längd 101 cm. Klinga 75 cm.

Proveniens

Överstelöjtnant Kommendör Evert Christian Lagerspetz *20.5.1883-+26.5.1925 för Tavastlands ryttarregemente
Bild medföljer.