275
471767

BYRÅ.

Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
57 400 - 80 300 SEK
5 230 - 7 330 USD
Klubbat pris
BYRÅ.

Gustaviansk i Niclas Korps stil, ej signerad. 1700-talets slut. Mahognyfanér, raka sidor med något framdraget mittparti, intarsia av blomsterkvistar, bandrosetter. Blomsterurnor. Tre lådor varav den övre med inredning av mindre lådor. Röd kalkstenskiva med profilerad kant. Längd 93 cm, djup 49 cm, höjd 84 cm. Senare ben, lås och nycklar