149
486004

Arttu Brummer

(Finland, 1891-1951)
Utropspris
400 - 600 EUR
4 130 - 6 190 SEK
458 - 686 USD
Klubbat pris
420 EUR
Arttu Brummer
(Finland, 1891-1951)

KONSTGLAS.

Lanttu (Kålrot). Sign. A. Brummer. Riihimäki Lasi Oy. Klart glas och delvis linjeslipad dekor. 1930-talets slut. Höjd 11,5 cm.

Lasitutkimuksia, Suomen Lasimuseo, 1999 s. 113.