Madeleine Pyk – en samling F769
376
517833

Lauri Ahlgrén

(Finland, 1929-2021)
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
42 200 - 63 200 SEK
4 580 - 6 870 USD
Klubbat pris
3 800 EUR

Lauri Ahlgrén
(Finland, 1929-2021)

"DALLRANDE FIGUR PÅ LJUS BAKGRUND".

Sign. 1983. Olja på duk, uppfodrad på skiva 120x120 cm.

Proveniens

Modern Art Collection - MAC.

DDR, Berlin 1983; Tammerfors konstmuseum 1985; Konsthallen 1986.