Madeleine Pyk – en samling F769
423
499632

Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
31 600 - 36 900 SEK
3 430 - 4 010 USD
Klubbat pris
3 600 EUR

Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

GRÅ ANDALUSIEN.

Sign. -99. Olja på duk 90x150 cm.

Formgivare

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.