Madeleine Pyk – en samling F769
101
502961

Oscar Kleineh

(Finland, 1846-1919)
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
369 000 - 422 000 SEK
40 100 - 45 800 USD
Klubbat pris
39 000 EUR
Oscar Kleineh
(Finland, 1846-1919)

"TORG I STADEN VITRÉ".

Sign. 1877. Olja på duk 82x121 cm.

Proveniens

Inköpt i slutet av 1800-talet, därefter inom samma familj.

Finska konstföreningens utställning 1877, nr 63.
Amos Anderson 14.2-4.5 2003, nr 16.
Åbo Konstmuseum 23.5-7.9 2003, nr 16.

Oscar Kleinehin matkassa. Utgiven av Amos Andersons konstmuseum 2003, nr 16, bild på sidan 29.