Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
256
531475

FABERGÉ MARMORURNA MED SILVERBESLAG.

Utropspris
50 000 - 70 000 EUR
513 000 - 718 000 SEK
58 100 - 81 300 USD
Klubbat pris

Amforaformad på fyrkantig marmorbas med fyra lejontassar. Hänklar i nyklassicistisk stil med lagerkransar, rosetter och kottknopp. Mitten med palmettbård och hängande girlanger. Övre delen med godronnerad krage med lagerkrans bård. Ursprungligen lampfot. Stämplad på fotringen och på undre sidan mellan lejontassarna Fabergé, Julius Rappaport, St.Petersburg 1896-1908.
Höjd 29 cm.

Silverbeslagen med skråmor och foten med bucklor.